یکی از دغدغه های اصلی پیمانکاران مجری بتن سبک و کارفرمایانی که تصمیم دارند از بتن سبک در پروژه خود به منظور کفسازی واحد ها و یا شیب بندی بام استفاده نمایند انتخاب نوع طرح اختلاط بتن فوم می باشد و معمولا ملاک اصلی ساخت بتن فوم را عیار سیمان مصرفی در نظر می گیرند . لازم به ذکر است در آینده در مورد طرح اختلاط بلوک CLC شرح خواهم داد و نوشته امروز صرفا در مورد طرح اختلاط بتن فوم مورد استفاده در کفسازی و شیب بندی می باشد .

بتن فوم اجرا شده

بتن فوم اجرا شده

اما آیا فقط عیار سیمان ملاک ساخت بتن سبک است ؟

در واقع عامل عیار سیمان ( با فرض وجود فوم با کیفیت ) عامل اصلی و مهم در طرح اختلاط ( فوم + سیمان + آب ) می باشد و در صورتی که به هر دلیل به این طرح اختلاط ماسه ریز دانه یا پود سنگ و یا پوکه و یا اجزای دیگر اضافه نماییم عوامل مهم دیگری در طرح اختلاط فوم بتن دخیل می گردد که در آینده به شرح اهداف و انواع طرح های اختلاط قابل تولید خواهیم پرداخت.

به دلیل اینکه کلیه ی استاندارد های مورد نیاز همچون مقاومت فشاری مناسب ، وزن بسیار کم ، سرعت اجرای عالی ، عایق بودن در برابر حرارت و صوت ، عمر کیفی طولانی و صرفه اقتصادی در کف سازی و شیب بندی با بتن فوم توسط این طرح اختلاط سه جزئی ( فوم + سیمان + آب ) به دست می آید کاملا منطقیست که این طرح اختلاط از پر مصرف ترین حالت های تولید بتن سبک باشد .

همچنین مصرف الیاف در بتن فوم مورد استفاده در کفسازی و شیب بندی در جهت جلوگیری از ترک خوردن بتن پس از خشک شدن می باشد که البته ضروری نیست چون هم در طبقات و هم در بام پوسته دیگر بتنی به واسطه اجرای سرامیک و کاشی و یا ایزوگام روی بتن فوم قرار می گیرد . البته بنا به نظر کارفرما و تشخیص پیمانکار ممکن است الیاف نیز در تولید فوم بتن مصرف گردد.

طرح اختلاط بتن سبک مناسب کفسازی داخلی

در اجرای کفسازی داخل ساختمان ها طرح اختلاط 250 کیلوگرم سیمان تیپ 2 پرتلند و 140 لیتر آب به همراه 780 لیتر فوم عمل آوری شده با 45 لیتر آب محلول ، 1 متر مکعب بتن سبک را تولید خواهد کرد که دارای وزن حالت خیس 435 کیلوگرم بر متر مکعب و  وزن نهایی خشک 300 کیلوگرم بر متر مکعب خواهد بود . این طرح اختلاط ، بتن فومی با کیفیت و اقتصادی برای مصرف کفسازی داخلی تولید خواهد نمود .

طرح اختلاط فوم بتن مناسب شیب بندی بام و کفسازی پارکینگ ها

و اما بتن سبک مناسب جهت شیب بندی بام و بتن فوم داخل پارکینگ هر چند ممکن است با طرح اختلاط فوق نیز اجرا گردد اما اگر بخواهم با دید محتاط و با ضریب اطمینان بالاتری طرحی پیشنهاد دهم طرح اختلاط مناسب تری وجود دارد .

در اجرای شیب بندی بام و کفسازی پارکینگ بهتر است طرح اختلاط 300 کیلوگرم سیمان تیپ 2 پرتلند و 170 لیتر آب به همراه 734 لیتر فوم عمل آوری شده با 43 لیتر آب محلول ، 1 متر مکعب بتن سبک را تولید نماید که دارای وزن حالت خیس 513 کیلوگرم بر متر مکعب و  وزن نهایی خشک 400 کیلوگرم بر متر مکعب خواهد بود . این طرح اختلاط ، بتن فومی با مقاومت فشاری بالاتر برای مصرف شیب بندی بام و کف سازی پارکینگ ها تولید خواهد نمود .

لازم است تاکید نمایم هر دو طرح پیشنهاد شده با فرض مصرف فوم با کیفیت و عمل آوری فوم توسط فوم ژنراتور استاندارد می باشد .

 

لطفا نظرات و سوالات و پیشنهادات خود را از طریق فرم دیدگاه با ما در میان بگذارید 

Print Friendly, PDF & Email
2017-05-11T22:53:53+00:00 دسته بندی ها: تجربه های بتن سبک|10s دیدگاه

10 دیدگاه

 1. عباس 2017/10/19 در 23:55 - پاسخ

  در كف پاركينگ ٤طبقه بتنى قابل اجرا ميباشد؟

  • a_a_zandi 2017/11/10 در 08:53

   سلام بزرگوار ـ در کامنت قبلی پاسخ داده شد . با تقدیم احترام فراوان

 2. عباس 2017/10/19 در 23:54 - پاسخ

  سلام آيا فوم بتن در كف ٤طبق پاركينگ برجى كه كف بتنى قبلى دارد بجاى كفسازى + مواد دبگر روي آن مقاومت تردد دارد؟

  • a_a_zandi 2017/11/10 در 08:52

   اجرای فوم بتن با عیار مناسب ، امکان پذیر هست . در صورت انتخاب طرح اختلاط مناسب هیچ مشکلی وجود ندارد . ضمنا در نظر داشته باشید که اجرای جزئیات تکمیلی روی فوم بتن معمولا بار را بصورت گسترده روی فوم بتن تقسیم خواهد کرد و جای نگرانی وجود ندارد

 3. فرشید 2017/07/02 در 18:29 - پاسخ

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  سوال من اینه که اگر سقف زیر محل ریختن فوم بتن گچ شده باشه،اون مقدار ابی که فوم بتن بعد از ریخته شدن پس میده باعث تخریب سقف گچ شده میشه؟ یا بستگی به طرح اختلاط هم داره که میزان اب کم بشه…؟

  • a_a_zandi 2017/07/04 در 01:19

   سلام .
   در اجرای این موارد ، بهتر است از حالت عادی حدود ۱۰ درصد آب مورد مصرف در بتن را کمتر در نظر بگیریم . البته در سقف های بتنی و عرشه فولادی بسیار بعید است در فصل تابستان بتن سبک بر گچ کاری زیر سقف آسیبی وارد کند مگر در موارد خیلی خاص . ولی در کل از روش هایی مثل پهن کردن پلاستیک زیر فوم بتن جدا خودداری کنید چون بدتر باعث جمع شدن آب در یک ناحیه میشه .
   در سقف هایی که ضخامت آنها کم است مثل ( طاق های ضربی ) بهتر است قبل از اجرای فوم بتن یک پوسته سیمانی روی سقف کشیده شود .
   در کل در فصل تابستان بسیار بعید است مشکلی برای کار ایجاد شود . سقفی که قرار است اجرا کنید چه نوع سقفی است ؟

 4. یاسر امامی 2016/10/23 در 16:55 - پاسخ

  مقاله جالبی بود فقط یک سوال به نظرم رسید ، آیا استفاده از مواد ضد آب کننده در طرح اختلاط باعث میشه که بتن فوم عایق رطوبت بشه ؟ برای بام یا سرویس ها به عنوان مثال ؟

  • a_a_zandi 2016/10/24 در 11:49

   با سلام .
   خیر نکته ای که فرمودید امکان پذیر نیست چون فضای داخل بتن سبک یک فضای متخلخل بوده و ممکن است به هر دلیل ( حتی ایجاد شیار های سطحی و عمقی بتن ) این مورد دچار خدشه میگردد .
   موفق باشید

 5. حسین بنی احمدی 2016/10/10 در 22:44 - پاسخ

  واقعا ممنون از راهنمایی جامع .

  • a_a_zandi 2016/10/21 در 21:58

   سلام
   از لطف شما سپاسگذارم

درج دیدگاه